pr. 1. maj 2014 BageBixen.dk Bent Bøjgaard, Stensliber Bettekun Birkedal Lertøj / brugshåndværk Birthe Anna, Billedkunstner Blikfang Optik Bog & Ide Boligen i blomst ApS v/Dorthe Vembye Borupgaard Lys Bråskovgård Efterskole Butik Kastanja Butik Uniqa By Houlind by Nyboe Bøge Design Bøgelund Patchwork C.Buch ApS CA Smykker Cerama A/S Chandann ColArt Scandinavia Creativ Company Creative papir Dansk Mohair Danske Smykke Grossister ApS Design- og Idrætsefterskolen Skamling DF design Dhe Skjern efterskole Dragen v/Lisbeth Degn Egmont Publishing / Hendes Verden Else Rasmussen, Keramiker Familie Journal - Aller Media A/S FFMM - Foreningen For Moderne Modeltog Filtestedet Flettekredse fra Jylland & Fyn Foreningen Knipling i Danmark Forlaget Schjønning Fox og Jane I/S n erliste l l i t s d U res opdate å ep løbend Frigga Fantasy Fund & Krea MigogMaya Mobil Mandelbod Galleri Meretes-design Garn garagen Garn Som Hobby GarnTråden Gavl-Huset Geilsk Genesis Sy & Strik Glas skår Granitkunst.dk Guldager Symaskiner Panduro Hobby A/S Pelunika Perlefest Picturing the World Plexi-trend Porcelænshjørnet Hakkenålen Hanghøi Knive “Hannes” Patchwork HB- Keramik Hedens Hørgarn Historicum HobbyBixen Hobbyboden Scrapworld Hobbygården Gassum Hobby-Nyt ApS Hobbyrummet, Axel Graversen Hobbyshoppen / Garni-ture Hornværkstedet v/Peter Carlsen Ikast Etiket A/S Ilanza Design Indal’s Keramik JL Kunst Kajoli Kapini Karen Noe Design Karen-Marie Klip & Papir A/S KJDesign Kreativ med Ungerne Krestoffer Krimarlot Stempelhobby Kræmmerhuset Kunstspiralen Kyndbøl Symaskiner lillestrik Lisette Timm Design Livi Strik Læderværkstedet Madsen Textil Magnethjertet MakeMake.dk Maleworkshop v/ Pia Hessellund MC Maskinbroderi I/S Meng International Agentur ApS 24-26 OKT MESSE C NR: 1 - MAJ 2014 Quilt My Design Quiltshoppen Juelsminde Risager Glaskunst Rothenborg ApS Scrapbook Fun Sipo Trading K/S Skaberlyst Sløjd-Detaljer Sminge Inventar og Maskiner Smykkefantasi / (Christmas Art) Snaremosegaard på qxl Stof & Stil Stof & Stuff Stof og Sy STOF2000 Sun-Gem t Hobby Hoekje Tante Grøn Tekstil og Quilt Snedkeriet Tempa Håndværk Trepka Living Tiffany glas v/KF Gregersen Tina Design Togostrik Toplay Trædrejer Hans Christian Carstensen Træværkstedet TURBINE Forlaget Uffe Munk Uldbutikken Uldbutikken Uldgården Ulla Paaske Nisser Unika Smykker Uniqua Verner Jensen Vindelev Blindrammefabrik VSM Danmark A/S Your Own Design .dk edage iv t a e r k www. Vestre Ringvej 101 · 7000 Fredericia · Tlf. 7592 2566 · Fax 7593 2149 · www.messec.dk · messec@messec.dk NY HE DS BR EV AKA Design Alice Riisager Rasmussen Almuegaardens Bolchekogeri Aloe Vera v/Croma Design Alt om Håndarbejde v/Jacobsen Publications Amaida.dk - Smykkematerialer & Perler Anla Glas A/S Firmaet Annemette Voss Art de Vinci KREATIVE DAGE 2014 Foreløbig udstillerliste Trine Panum Kjeldsen er gået fra at omtale forhærdede kriminelle i Station 2 til at fordybe sig i billedkunsten på fuld tid. På Kreative Dage i Fredericia fortæller hun om sit store spring. TRINE PANUMS BILLEDKUNST År for år er kurven kun gået opad for Danmarks største kreative messe, ”Kreative Dage”, som sidste gang trak flere end 16.000 besøgende til MESSE C i Fredericia. Blandingen af flere end 200 udstillere, et væld af arbejdende stande, workshops samt underholdning og foredrag på to scener virker som en magnet på det kreative publikum, og arrangørerne er allerede godt i gang med at planlægge efterårets messe. Et af de spændende trækplastre bliver en modig medieperson, som for nylig har taget springet som billedkunstner på fuld tid. Trine Panum Kjeldsen har igennem 17 år har været et kendt ansigt på blandt andet TV 2 Nyhederne og kriminalmagasinet Station 2. Hun begyndte at male, da hun var på barsel med den yngste datter, og det udviklede sig til at blive en passion og et elsket åndehul i en hektisk hverdag med mange deadlines. Siden nytår har den populære tv-vært så udlevet drømmen om at blive kunstner på fuld tid. Hun har fået et års orlov fra TV 2, så hun kan hellige sig sit atelier og galleri, ”Art by Trine Panum”, på hovedgaden i Bagsværd. På Kreative Dage kan man om lørdagen høre Trine Panum Kjeldsen fortælle om sit spring ud i kunstnerlivet, om overvejelserne for og imod og om prognosen for, hvorvidt vingerne bærer. Trine Panum har også en stand på messen, hvor man kan møde hende og opleve hendes kunst. Om Kreative Dage vokser endnu en gang på udstiller- og besøgssiden er for tidligt at sige, men projektchef Lars Søndergaard kan i al fald notere sig en stor forhåndsinteresse samt et højt antal ”genbestillinger ” fra udstillere. Allerede n u 150 udstil lere på Kreativ e Dage 201 4 d dig Tilmel nu på: age.dk eatived r .k w ww KREATIV BAGNING Traditionelle hobby- og håndarbejdsdiscipliner så som strikning, syning, broderi, kurveflet, smykkefremstilling med videre udgør rygraden i de årlige Kreative Dage messer i Fredericia. ende også købe en signeret udgave af hendes nye bog ”Bagelyst”, samt få smagsprøver på blandt andet mini-cupcakes og simple, men vanvittigt lækre småkager. Men arrangørerne er altid parate til at udforske og præsentere nye områder i det kreative univers, og 2014-udgaven bliver ingen undtagelse. De besøgende kan således blandt andre møde Annemette Voss, hvis store kreativitet udmønter sig i både flotte og velsmagende værker. En flot, stilsikker kvinde med ben i næsen og humoristisk sans indtager scenen, når MESSE C Fredericia atter byder på Kreative Dage den sidste weekend i oktober. Flere end én million danskere kiggede med, da hun 34-årige Hotherstore er etbagedyst” kendt og populært sidste årCecilie vandt ”Den på DR 1.ansigt fra sine år som vejrvært hos TV2 og DR1, og aktuelt toner hun frem som en af værterne på det nye TV2 Fri. På Kreative Dage er Annemette Voss hver dag klokken 13 på scenen for at fortælle om deltagelsen i bagedysten, om kreativ bagning og om at have det sjovt i køkkenet. MODELTOG PÅ MESSEN Foreningen FFMM, repræsenterer et helt andet spor inden for den kreative verden. FFMM (Foreningen For Moderne Modeltog) stiller nemlig op i Fredericia med to togstationer, lokomotiver med ”rigtig” dieselmotorlyd, 17-18 meter bane, rangerområde samt træer, huse og hvad der ellers skaber stemning og miljø omkring ”banelegemet”. Foreningen kører på moduler lavet efter en modulnorm der hedder FREMO. Moduler er lette at trans- portere og kan sammensættes på forskellige måder. - Det er nok mest de mandlige besøgende, vi appellerer til, selv om en del kvinder har stor interesse for de små, detaljefyldte effekter, fortæller Jens Ehlers fra FFMM. Selv om missionen for FFMM er at vise tog, som man kan møde dem i virkeligheden i dag, så napper FFMM nok også et enkelt damplokomotiv med til Fredericia. - Vi oplever ofte, at det vækker en nostalgisk følelse hos især ældre mennesker, så det skal med. Og hvis nogen får lyst til at engagere sig i foreningen efter at have talt med os på Kreative Dage, så er det jo kun dejligt, konstaterer Jens Ehlers. Annemette Voss har også en stand, hvor hun – naturligvis – har gang i bageriet. Her kan de besøg- Du kan nå det endnu... Der er allerede flere end 150 navne klar på udstillerlisten til Danmarks største kreative messe, som sidste gang satte besøgsrekord med 16.244 besøgende. DU kan også nå at komme i kontakt med de mange tusinde købelystne og kreative besøgende. Ring eller skriv til projektchef Lars Søndergaard, tlf. 75 92 25 66, ls@messec.dk og hør om mulighederne. Brochure og tilmeldingsskema finder du på www.kreativedage.dk GRATIS MORGENBRØD Vi gentager successen med gratis morgenbrød og -kaffe til alle udstillere. Under hele Kreative Dage 2014 sørger vi for, at udstillerne får en god start på dagen! Vi byder nemlig hver morgen mellem klokken 9 og 10 på gratis morgenbrød og –kaffe til alle udstillere. Det sker i udstillercafeen, hvor der også er gratis kaffe, te og isvand til udstillerne dagen igennem. KREATIV MED UNG 65.665 - s å mange li kes har fa Ungerne. cebookgru Teamet b ppen Krea ag succes egen stan tiv Med siden vil v d på dette æ re at finde å rs til at være K med nogle små reative Dage, hvor der komm workshop man ud o er ver at lave s for unge rne, og hv lidt nemt or krea kan om kreati få en god ve ideer ti snak l børnene . ERNE