ENERGIENS VEJ - BÆREDYGTIG FORSYNING

ENERGIENS VEJ BÆREDYGTIG FORSYNING
- om
energisystemer, energikilder og CO2
LÆRERVEJLEDNING (5.-6. KLASSE)
Program
Kl. 9.00 // 12.00*
ISCENESÆTTELSE: Underviseren byder velkommen og introducerer dagens
forløb og læringsmål. Underviseren og eleverne taler om og ser på fossile
brændsler, kraftvarmeværker, vedvarende energikilder, energisystemer,
drivhuseffekt, CO2-udledning og bæredygtighed
Kl. 9.50 // 12.50
PAUSE
Kl. 10.00 // 13.00
BEARBEJDNING: Eleverne opdeles i fire grupper og fordeles på fire stationer;
Den vedvarende energimodel, Klimalabyrinten, Battelstationen og Klimadebatten. Der roteres undervejs
Kl. 11.00 // 14.00
OPSAMLING: Forløbet rundes af med en opsamling, hvor dagens læringsmål
og elevernes resultater gennemgås
Kl. 11.30 // 14.30
Forløbet er slut, men klassen er velkommen til at blive og spise frokost
*(Formiddagsforløb // Eftermiddagsforløb)
ENERGIENS VEJ - BÆREDYGTIG FORSYNING
Introduktion, Forenklede Fælles Mål og læringsmål
Undervisningsforløbet Energiens Vej - Bæredygtig
forsyning for 5.-6. klasse er et spændende undervisningsforløb, hvor eleverne får en masse faglig viden
gennem interaktive 3D-modeller og praktisk
erfaring.
Forløbet Energiens Vej - Bæredygtig forsyning er dermed et oplagt tilbud ift. kravet om længere og mere
varierede skoledage, hvor undervisning i højere grad
gennemføres på nye og mere inspirerende måder.
Forløbet kan også inddrages som understøttende
Eleverne er i bevægelse under store dele af forløbet. undervisning, fx til en temauge om energi, klima
Forløbet lever dermed op til kravet om 45 minuteller bæredygtighed.
ters motion og bevægelse om dagen.
Energiens Vej - Bæredygtig forsyning er tilpasset de
Forløbet understøtter elevens alsidige udvikling og Forenklede Fælles Mål for natur/teknologi i 5.-6.
kravet om varierede undervisningsformer ved at
klasse og understøtter fagformålet for natur/
indeholde forskellige typer læringsopgaver. Eleverne teknologi. Forløbet understøtter nedenstående
udfordres således bl.a. på argumentation, kreativitet, naturfaglige og fagspecifikke mål for natur/teknologi
kommunikation, problemløsning, adfærd og
efter 6. klassetrin:
personlig holdning.
Naturfaglige mål:
Perspektivering i
naturfag
Eleven kan
beskrive
natur og
teknologis
anvendelse i
samfundet og
fremstilling i
medier
Eleven har
viden om
centrale
interessemodsætninger
Fagspecifikke mål:
Perspektivering i
naturfag
Eleven kan
sætte
anvendelse af natur
og teknologi i et
bæredygtigt perspektiv
Eleven
har viden
om enkle
principper for
bæredygtighed
Produktion og
produkter
Eleven kan
med enkle
procesmodeller beskrive forsyningsproduktion
Eleven
har viden
om forsyningsproduktion
Vedvarende og ikke
vedvarende energi
Eleven kan
forklare om
sammenhænge mellem energiudnyttelse
og drivhuseffekt
Eleven
har viden om
drivhuseffekt
Vedvarende og ikke
vedvarende energi
Eleven
kan diskutere
energikilder i et
bæredygtighedsperspektiv
Eleven har
viden om
vedvarende og ikke
vedvarende energikilder
Læringsmål i Energiens Vej - Bæredygtig forsyning:
 Eleven kan forklare energiens vej fra ressource
 Eleven kan forklare begrebet bæredygtighed og
 Eleven kan sammenholde energikilde med
 Eleven kan undersøge og fortælle om, hvilke
til forbruger
energisystem
 Eleven kan forklare drivhuseffekten og argu-
mentere for brugen af vedvarende energikilder
 Eleven kan fortælle om forskellige landes
divergerende CO2-udledning på globalt plan
kan udpege enkle bæredygtige løsninger
elektriske apparater, der bruger mest og mindst
energi, samt fortælle hvordan de kan spare på
energien.
 Eleven kan finde argumenter for et bæredygtigt
forbrug og diskutere det i en paneldebat
ENERGIENS VEJ - BÆREDYGTIG FORSYNING
Undervisningsforløbets opbygning
Iscenesættelse
Bearbejdning
Underviseren introducerer dagens Efter introduktionen skal eleverne
forløb for eleverne og tydeliggør, selv arbejde med energiforbrug og
hvad eleverne skal lære, hvorfor
bæredygtighed, lokalt og globalt.
og hvordan.
Ved Den vedvarende energiIntroduktionen starter med en
model skal eleverne forsyne et
dialog omkring kraftvarmeværker i hus med vedvarende energi over
Hovedstadsområdet. Elever og
et år. Derved oplever eleverne,
underviser taler om, og ser på,
hvilke udfordringer der er ved en
værkernes teknologi, hvor
vedvarende energiforsyning, samt
værkerne er placeret geografisk
hvilke udfordringer der er i
og hvorfor.
forhold til lagring.
Dernæst ser underviseren og
eleverne på energisystemerne, og
de energikilder, der hører til
hvert enkelt system - både de
vedvarende og de fossile energikilder.
I Klimalabyrinten skal eleverne
bl.a. bestemme kontinenternes
CO2-forbrug, hoppe sig frem til,
hvilke energikilder der hører sammen med hvilke teknologier og
lave en film om energi. Igennem
de små, sanselige opgaver, får eleIscenesættelsen rundes af med en
verne en anden forståelse for verdialog omkring drivhuseffekt og
dens landes CO2-udledning og
CO2-udledning og sammen forenergiforbrug.
søger underviser og elever at
definere, hvad bæredygtighed er, Ved Battlestationen skal eleverog hvordan et bæredygtigt forbrug ne teste forskellige elektriske apser ud.
parater i hjemmet op imod hinanden for at undersøge, hvilke appaIntroduktionen understøttes af
rater der bruger mest og mindst
interaktive 3D-modeller og store,
energi samt få en forståelse for,
farverige illustrationer.
hvordan de kan spare på energien.
Opsamling
Til slut samles der op på dagen og
forløbets læringsmål, vi ser filmene fra Klimalabyrinten, hører
elevernes resultater, og eleverne
skal argumentere imod hinanden i
en klimadebat. I klimadebatten
repræsenterer eleverne hver
deres land, og de skal blive enige
om, hvordan rationen af CO2kvoter skal fordeles mellem dem.
Når de er blevet enige, skal de
underskrive en klimaprotokol.
Under opsamlingen tales der bl.a.
om:
 Hvordan kommer energien fra
ressource til forbruger, og
hvad er teknologien i et kraftvarmeværk?
 Hvilke apparater i hjemmet
bruger meget energi, og hvordan kan du spare på energien?
 Hvordan passer energikilder og
energisystemer sammen?
 Hvad er fordelene og udfor-
dringerne ved brugen af vedvarende energikilder frem for
fossile brændsler?
 Hvordan kan vi sænke CO2I Klimadomen skal eleverne
udledningen og få et mere bæforberede sig på den afsluttende
redygtigt forbrug?
klimadebat. De er blevet tildelt et
land og skal finde ud af, hvor
meget CO2 deres land må udlede i
fremtiden, og hvordan de vil opnå
en reduktion i udledning.
ENERGIENS VEJ - BÆREDYGTIG FORSYNING
Booking og kontakt
Booking af forløb for folkeskoler i København sker på: http://groen.kk.dk/da/booking.
Folkeskoler i Albertslund, Brøndby, Dragør, Herlev, Hvidovre, Rødovre og Vallensbæk skal gå ind på
http://energiogvandvaerkstedet.dk og følge vejledningen her.
Det forventes, at klassen møder op til den bookede tid. Hvis klassen mod forventning skulle være
forhindret i at deltage i et booket forløb, kan forløbet op til to uger inden aflyses på groen.kk.dk under
MIN SIDE. Skal forløbet aflyses senere pga. sygdom el.lign. skal det gøres på tlf.: 36 30 36 06. På den
måde kan Energi- & Vandværkstedet nå at give andre klasser mulighed for et besøg.
Om Energi- & Vandværkstedet
Energi- & Vandværkstedet er en eksperimenterende miljøskole, hvor børn og
unge gennem leg og læring fordyber sig i
energiens og vandets hemmeligheder.
Formålet er at give børn og unge indsigt
i, og forståelse for, energi og vands
betydning som livsvigtige ressourcer,
der er værd at passe på.
Energi- & Vandværkstedet er den første
af Miljøtjenestens eksperimenterende
miljøskoler. Energi- & Vandværkstedet
drives i et samarbejde med HOFOR
(Hovedstadsområdets Forsyningsselskab). Tilbuddet er fortrinsvis for
folkeskoler i Albertslund, Brøndby,
Dragør, Herlev, Hvidovre, København,
Rødovre og Vallensbæk.
Inden forløbet
Det forventes at:
 Læreren har sat sig ind i lærervejledningen inden
besøget og deltager aktivt på dagen.
 Klassen møder 5-10 minutter inden forløbets start.
Sikkerhed og ansvar
På Energi- & Vandværkstedet er det
de besøgende lærere og pædagoger,
der har det fulde ansvar for de børn,
de bringer med sig under hele forløbet.
Forberedelse til forløbet:
 Det forventes at eleverne er blevet introduceret til
temaerne CO2, drivhuseffekt, vedvarende energi, fossile
brændsler og bæredygtighed.
Energi- & Vandværkstedet har ikke
ansvar for personlige ejendele.
 Find masser af inspiration til undervisning på
Energi- & Vandværkstedet
Roskildevej 213
2500 Valby
Tlf.: 36 30 36 06
Mail: envand@buf.kk.dk
http://energiogvandvaerkstedet.dk
www.facebook.com/envand
www.energimuseet.dk (blandt andet deres animationsfilm ”Sådan virker drivhuseffekten” og ”CO2, kul og ilt i
balance”) og i klimakaravanens folder.
 Indsaml viden omkring temaerne på www.energinet.dk,
www.klimadebat.dk og www.globalis.dk.
ENERGIENS VEJ - BÆREDYGTIG FORSYNING