B19 FORANKRING AV STÅL 19.13.6 Dimensjoneringseksempel. Kamstål limt i korrugert rør. Full forankring av Ø25 mm kamstål limt i korrugert rør. Beregningene er basert på en generell geometri som vist i figur B 19.123 med avstand c’ = 20 mm. Som armering i fundamentet er valgt tre stenger med diameter to dimensjoner mindre enn diameteren av den limte stangen. (To stenger med en dimensjon mindre diameter kan også benyttes). Limtype: acryl, polyester eller epoxy. Armering: B500NC, fyd = fy / γs = 500 / 1,15 = 435 MPa Ø25: NRd,s = fyd × As = 0,435 × 491 = 213 kN Betong B35 Korrugert rør 50 / 55 / 0,3: Diameter = Øu = 50 mm Overdekning rør: cu = 50mm R = cu+ Øu / 2 = 50 + 50 / 2 = 75 mm = 1,5 × Øu Innstøpt omfaringsarmering: 3Ø16 B500NC Ø10 bøyler: B500NC, Ast = 78 mm2/stang, det vil si at vi trenger As /Ast = 491 / 78 = 6,3 stenger. Antar Ø10c100 (krever lo ~ 530mm) Røret ligger ved bøylehjørne: k3 = 40 Minimum overdekning for armeringen: cf = 25 mm Fri avstand mellom rør og innstøpte stenger: c’ = 20 mm Antatt streng toleranse for omfaringslengde: t = 30 mm Heftbrudd mellom lim og armering: fbd = 6,2 N/mm2 [Tabell 19.13.2] lbd = NRd,s / (π × Ø × fbd) = 213 000 / (π × 25 × 6,2) = 437 mm Kontroll langs rør: Spaltebrudd mellom rør og betong: fbd = kL × ftd × [(2 / 3) × (R / Øu)] + k3 × [Ast / (st × Øu)] fbd = 1,5 × 1,4 × [(2 / 3) × (75 / 50)] + 40 × [78 / (100 × 50)] fbd = 2,10 + 0,62 = 2,72 N/mm2 [Tabell 19.13.3] Her er bøylebidraget 0,62 N/mm2 < 1,0 – ok. Øvre grense, brudd mellom lim og rør: fbd = 3,1 N/mm2 [Tabell 19.13.2] Øvre grense, brudd mellom rør og betong: fbd = 2,9 N/mm2 [Tabell 19.13.2] Spaltebrudd mellom rør og betong er dimensjonerende: fbd = 2,72 MPa lbd = NRd,s / (π × Ø × fbd) = 213 000 / (π × 50 × 2,72) = 499 mm Spaltebrudd mellom rør og betong krever altså lbd = 499 mm, mens heftbrudd langs stang krever lbd = 437 mm. Nødvendig omfaringslengde lo = lbd + t + c’ = 499 + 30 + 20 = 549 mm. Nødvendig armeringsutstikk u = lo + cf = 549 + 25 = 574 mm. Anbefalt lengde korrugert rør lh = ch + u = 50 + 574 = 624 mm. Kontroll av omfaringsarmering Se punkt 19.3.3.2. 3Ø16 har kapasitet NRd,s = 3 × 201 × 0,435 = 262 kN > 213 kN I eksemplet er kantavstanden a = cf + bøyle + 0,5 × Ø a ≈ 25 +12 + 10 = 47 mm 353 B19 FORANKRING AV STÅL Senteravstanden s > 2 × a = 94 mm, det vil si R = a = 47 mm α2 = 1 – 0,15 × (R / Ø – 1,5) = 1 – 0,15 × (47 / 16 – 1,5) = 0,784 NRd,s Ø Kontrollerer først uten effekt av tverrarmering (α3 = 1,0), som er konservativt. Nødvendig forankringslengde for NRd,s = 87 kN; α2 = 0,7; lbd = 432 mm For NRd,s = 213 / 3 = 71 kN og α2 = 0,784: lbd = 432 × (71 / 87) × (0,784 / 0,7) = 396 mm < 499 mm – ok Tabellene nedenfor angir nødvendige forankringslengder for noen typiske stenger og rør dimensjoner. Dimensjoneringsgrunnlaget finnes i punktene foran. Legg merke til at tabellene forutsetter at spaltebrudd ikke er dimensjonerende (stor kantavstand, nok tverrarmering). Dette er ofte ikke tilfelle, og det henvises da til tabeller og standard løsninger for søyler og veggskiver i Bind C, del 2. lbd Lim 19.13.7 Dimensjoneringstabeller Korrugert rør Øu Figur B 19.124. Limforankring. Illustrasjon til tabellene B 19.13.6 og B 19.13.7. Tabell B 19.13.6. Limforankring av kamstål i korrugert rør. Netto forankringslengde lbd og bruddtype. Forutsetninger: Stål: B500NC: NRd,s = fyd × As = 0,435 × As (kN, mm2) Betong: Stor kantavstand (ikke spaltebrudd) Tabell B 19.13.2 lbd = NRd,s / (π × Ø × fbd) der Ø = Ø (brudd A); Ø = Øu (brudd B, C) Betong B25 Limtype B30 B35 B45 B55 Plast Sement Plast Sement Plast Sement Plast Sement Plast Sement Lim–armering: (A) fbd (N/mm2) 6,2 4,1 6,2 4,1 6,2 4,1 6,2 4,1 6,2 4,1 Lim–rør: fbd (N/mm2) 3,1 2,1 3,1 2,1 3,1 2,1 3,1 2,1 3,1 2,1 (B) Rør–betong: (C) fbd (N/mm2) 2,2 2,5 2,9 3,2 3,5 Ø (mm) NRd,s (kN) Øu (mm) 16 87 40 315C 422A 279A 422A 279A 422A 279A 422A 279A 422A 20 137 50 396C 532A 352A 532A 352A 532A 352A 532A 352A 532A 25 213 50 616C 661A 542C 661A 468C 661A 437A,C 661A 437A,B 661A 32 350 60 844C 884B 743C 884C 640C 884B 599B 884B 599B 884B lbd (mm)* * For å bestemme brutto forankringslengder, henvises til figur B 19.123. 354
© Copyright 2025